Hakkımızda TARİHÇEMİZ

Hakkımızda TARİHÇEMİZ

Köfte bağımlılarının ilk adresi…

Meşhur Beşiktaş Köftecisi

Recep Parlaöz 1963 yılında Beşiktaş ana caddede (Dolmabahçe caddesi) bir börekçi dükkânı açarak işe başlamış. Bu dükkânın yeri satılınca hemen yanındaki dükkânı kiralayarak 1966’da, tanıdığı bir İnegöllü Usta ile anlaşarak, İnegöl köfte yapan bir başka dükkân açmış ve burada çok başarılı olmuştur. Hatta zamanla ismimiz ve köftelerimiz Beşiktaş ilçesi ve futbol takımı ile özdeşleşmiş. Köfte, Beşiktaş Köftesi, dükkân da “Meşhur Beşiktaş Köftecisi Recep Baba” unvanı ile anılmaya başlamıştır. Recep Parlaöz kapıdan giren kimseyi geri çevirmediği, parası var yok demeden karnını doyurduğu için, Beşiktaşlılar tarafından “Recep Baba” namıyla anılır.  1974’de halen faaliyet gösterdiğimiz Şair Leyla sokaktaki dükkâna taşındık.

1995’de Recep Babamızın vefatından sonra, oğulları olan biz Sedat ve Yusuf Parlaöz, babamızın kurduğu dükkânımızı işletmeye aynı usullerle devam ediyoruz. Hatta usul bozulmasın diye hala alüminyum tabaklarda köfte servisi yapıyoruz. Eşlerimizle birlikte dükkânı birer gün arayla, dönüşümlü olarak işletiyoruz. Yani tam bir aile işletmesiyiz.

Beşiktaş köftesinin içine et, irmik, çok az karbonat, tuz ve taktak soğanı denen bir tür soğan koyarak yapıyoruz. Soğan, satırla tırnak inceliğinde doğranıyor, asla makine kullanılmıyor. Çünkü makine soğanı eziyor ve köftenin tadını bozuyor. Dükkânımızın müşterileri de üçüncü kuşak oldu. Beşiktaşlı futbolcular, efsane Başkan rahmetli Süleyman Seba da burada köfte yerdi. Yusuf Parlaöz de ağabeyi gibi koyu Beşiktaş taraftarıdır.

Buradaki köftenin lezzet sırrı pişirme usulünde. Sabah kömür yakılıyor, kor haline gelince üzerine bir gün önceki kül konuluyor. Az ateşte köfteyi sık sık çevirerek pişiriyoruz. Bu da köftenin yumuşacık ve sulu kalmasını sağlıyor. Başarımızın sırrı tek bir ürünü yaklaşık 60 yıldır yapmamız nedeniyle bu konuda uzmanlaşmış olmamız ve müşteri odaklı çalışmamızdır. Yeni bir müşterinin ikinci gelişinden itibaren onun alışkanlıklarını öğrenip ona göre servis yaparız. Et aldığımız semt kasabı da dükkân açıldığından beri değişmemiştir.

Ercan Azanpa mekânın en eski personeli, 30 yıldır ızgara da. Servis elemanı Selçuk Gök de 17 yıldır dükkanımızda çalışıyor. Elemanlarımız sadece çalışanlarımız değil çocuklarımız gibidir. Beşiktaş Köftecisi Recep Baba’nın başka şubesi yoktur. Şubeleşmenin kaliteyi düşürdüğüne inandığımız için başka şube açmayı düşünmedik. Ayrıca dükkanımız hayvan dostu bir işletmedir. Dükkan çevresindeki kediler ve köpekler için özel mama alarak onları doyuruyoruz. Su kaplarını devamlı dolu tutarak özellikle yaz günlerinde susuz kalmamalarını sağlıyoruz.

Menümüzde köftenin yanı sıra, piyaz, çoban salata ve kemal paşa tatlısı, kışın da çorba ilavesi menüyü oluşturuyor. İçecek olarak da; Sütaş Ayran, Cola çeşitleri, Sprite ve Fanta bulunmaktadır. Servis sabah 11.00’de başlıyor kışın 19.00’da, yazın 20.00’de kapanıyor. Pazar günleri kapalı